Katalonia (kat. Catalunya, hiszp. Cataluña, okcyt. Catalonha)

Informacje ogólne o Hiszpanii (dojazd, zdrowie, język, klimat, jedzenie etc.) znajdziesz na poprzedniej stronie.

Katalonia to wspólnota autonomiczna Hiszpanii, leżąca na północnym-wschodzie kraju, o kształcie mniej więcej trójkąta, którego dwa boki stanowią granica z Francją oraz brzeg Morza Śródziemnego. Składa się z czterech prowincji: Barcelona, Girona, Lleida i Tarragona, a jej stolicą jest Barcelona.

Oficjalnym językiem oprócz hiszpańskiego (kastylijskiego) jest kataloński, a także coraz rzadszy, używany głównie w górach (Val d'Aran) okcytański.

Historia Katalonii

Barcelona, witraże w Sagrada FamiliaDość wyjątkowo historii Katalonii poświęcimy trochę więcej miejsca niż zazwyczaj to robimy, opisując jakiś region. Pozwoli to może lepiej zrozumieć źródła obecnych dążeń niepodległościowych Katalończyków.

Podobnie jak reszta Hiszpanii, obszar Katalonii zamieszkały pierwotnie przez Iberów i Celtów (Celtoiberów) przeżywał kolonizację Greków, następnie Kartagińczyków. Ostatecznie stał się częścią imperium Rzymskiego. Interesujące może być to, że miasto Tarraco (obecna Tarragona) było stolicą jednej z rzymskich prowincji na półwyspie – Tarraconensis, obejmującej północną część Hiszpanii. Stąd dziś sporo tam Rzymskich pozostałości.

Od V w. obszar znajdował się pod panowaniem Wizygotów, a od VIII w. Maurów. Pod koniec VIII w. Frankowie odbili Maurom tereny sięgające od swych ziem na północy do poziomu Girony. Na początku IX w. zdobyli Barcelonę, tworząc na tej wysokości pas buforowy pomiędzy ziemiami Franków i Maurów, zwany Marca Hispanica. Obszar wschodni bufora (od Pirenejów po rzekę Ebro) podzielony pomiędzy lokalnych władców praktycznie rządzony był przez hrabiów Barcelony. Z upływem czasu oraz w wyniku podziałów i słabnięcia pozostałych hrabstw, ich władza w regionie umacniała się.

W końcu, w X w. mogli sobie pozwolić na uniezależnienie się od frankijskich władców. Ich państwo składało się z wielu drobnych obszarów rządzonych z twierdz. Od owych "władców zamków" podobno wywodzi się słowo Catalunya, pierwszy raz udokumentowane w XII w.

W XII w., za panowania Ramona Berenguera IV ustaliły się granice Katalonii, jakie znamy obecnie, aczkolwiek wtedy nieco poszerzone na północy o hrabstwa Cerdanya i Rosselló.

W XII w. miało miejsce ważne dla dalszych losów Katalonii wydarzenie, mianowicie ślub hrabiego Ramona Berenguera IV z królową Petronillą Aragońską. Unia personalna połączyła Katalonię i Aragonię, tworząc Koronę Aragońską, która przetrwała do 1707 r. W ramach unii, państwa cieszyły się sporą autonomią, z oddzielnym własnym systemem prawnym i rządem. Władcy tytułowali się królami Aragonii i hrabiami Barcelony.

Costa Brava, widok z Vila Vella na plażę Platja Gran w Tossa de MarZ biegiem lat Korona Aragońska rosła w siłę. Jej władcy po podboju ziem Maurów przyłączyli do Korony na południu trzecie państwo – królestwo Walencji. Stała się także Korona potęgą morską w regionie, obejmując swoim wpływem Baleary, Sardynię, Sycylię i południowe Włochy. Katalonia, szczególnie Barcelona stała się centrum handlu morskiego.

Kolejny ważny moment dla Katalonii i całej Hiszpanii to ślub Ferdynanda II Aragońskiego z Izabelą I Kastylijską w 1469 r. Formalne połączenie Korony Aragońskiej i Kastylijskiej w Królestwo Hiszpanii w 1516 r. dało podwaliny pod współczesne państwo hiszpańskie. Aczkolwiek zgodnie z dotychczasową tradycją królestwa zachowały autonomię – swoje prawo, administrację etc.

Odkrycia Kolumba i przesunięcie zainteresowania Hiszpanii handlem morskim z Morza Śródziemnego na zachód, na ocean spowodowało, że znaczenie Barcelony jako portu morskiego i centrum handlowego spadło, co spowolniło rozwój ekonomiczny Katalonii w porównaniu z Kastylią. To Sewilla aż do XVIII w. miała monopol na handel z Ameryką.

Przez kolejne lata władcy Hiszpanii angażowali się w wojny co nadwątliło finanse państwa. Próby centralizacji władzy i zwiększenia opodatkowania królestw wywołało niezadowolenie w Katalonii. W czasie wojny trzydziestoletniej i walk Hiszpanii z Francją, na północy Katalonii stacjonowały wojska hiszpańskie, które chłopi musieli utrzymywać. Wywołało to w 1640 r. bunt, który przekształcony w walkę o niepodległość Katalonii doprowadził do sytuacji, kiedy Katalończycy sprzymierzyli się z Francją przeciw Hiszpanii. Konflikt zakończył się traktatem pirenejskim w 1659 r. który podzielił Katalonię. Północne tereny – m.in. hrabstwo Rosselló (fr. Roussillon) i połowę Cerdanya (fr. Cerdagne) otrzymała Francja.

Katalonia, łódka na plaży w CadaquesKiedy ostatni król z dynastii Habsburgów – Karol II zmarł bezpotomnie w 1700 r. Hiszpania stała się polem walki o sukcesję. Wyznaczony przez Karola następca Filip książę Andegawenii z dynastii Burbonów wzmacniał wpływy Ludwika XIV w Europie, co budziło obawy innych monarchów. Poparli więc oni pretendenta do tronu z dynastii Habsburgów – arcyksięcia Karola. Wojna trwała od 1705 do 1713 r.

Początkowo Katalonia uznała Filipa, jednak później poparli Karola. Kiedy w 1713 traktatem z Utrechtu zakończono konflikt i królem Hiszpanii został ostatecznie Burbon jako Filip V, zemścił się srodze na królestwach Korony Aragońskiej. W 1716 r. unieważnił katalońską konstytucję, lokalny parlament i prawa. Ustanowił nowe struktury terytorialne i zabronił używania języka katalońskiego, najpierw w administracji, potem w szkołach.

Pomimo problemów politycznych, Katalonia w XVII i XVIII w. rozwijała się ekonomicznie, w kolejnym stuleciu stając się centrum przemysłowym Hiszpanii. Zachowując poczucie odrębności narodowej, w wewnętrznych konfliktach w Hiszpanii XIX w. Katalończycy stawali po stronie tych, którzy mogliby zapewnić im autonomię.

W latach trzydziestych XX w, za czasów drugiej republiki, Katalonia odzyskała autonomię. Był to jednak czas wojny domowej i wkrótce – w 1939 r. gen. Franco pozbawił Katalonię autonomii, zdusił dążenia nacjonalistyczne Katalończyków, zakazano nawet drukowania prasy w języku katalońskim.

Kiedy powróciła demokracja do Hiszpanii w 1978 r. możliwe było odzyskanie autonomii i utworzenie lokalnej władzy oraz powrót do katalońskiego języka i kultury. Z ważniejszych wydarzeń warto jeszcze wspomnieć o olimpiadzie w Barcelonie w 1992 r.

Z ciekawostek można odnotować, że Katalonii, a właściwie katalońskiej wspólnocie językowej w 2005 r. przyznano do promowania własnego języka i kultury oficjalną domenę internetową ".cat".

Regiony

Większość turystów przyjeżdża do Katalonii po letni wypoczynek, na plaży i słońcu. Najbardziej znane są dwa regiony, które nieco różnią się specyfiką – przede wszystkim Costa Brava i ewentualnie jeszcze Costa Dorada. Ale to nie jedyne atrakcje. Poza tym są tam góry – Pireneje oraz pasma ciągnące się wzdłuż morza, w różnej odległości od brzegu.

W Pirenejach nie byłem, ale zdjęcia jakie widziałem z gór, z parków narodowych tam utworzonych były bardzo interesujące, a jakie widoki... To jest też ciekawa opcja wypoczynku letniego.

Costa Brava

Costa Brava, jak nazwa wskazuje do raczej dzikie i poszarpane wybrzeże. To nadmorski region turystyczny rozciągający się od Blanes, na północ od Barcelony do francuskiej granicy, w prowincji Girona. Charakteryzują go skaliste brzegi, generalnie bardzo malownicze klify i zatoczki, gdzie lokowane są plaże. Trafiają się kamieniste, żwirowe i piaszczyste. Te ostatnie głównie wzdłuż brzegów ośrodków turystycznych i w Zatoce Róż. Miejsce ciekawe nie tylko dla tych, którzy lubią podpiekać poszczególne części ciała na słońcu, ale także dla spacerowiczów, bowiem widoki potrafią być bardzo interesujące.

Costa Dorada (kat. Costa Daurada)

Figueres, jeden z projektów Salvadora Dali w muzeum biżuteriiCosta Dorada – nazwa sugeruje, że to wybrzeże jest złote, może od plaż. To z kolei region położony na południe od Barcelony, od Cunit do Alcanar. Tam jest raczej odwrotnie niż na Costa Brava – trafiają się i brzegi skaliste, ale więcej jest długich odcinków plaż piaszczystych.

Typowe dla tego regionu miasteczka jak Cunit, czy położone obok Segur de Calafell, to dość podobne do siebie obszary niewysokiej zabudowy rozlokowane wzdłuż brzegów morskich i na pobliskich wzgórzach. Życie toczy się tam sennie w dzień na plażach, a w nocy nieco się ożywia w restauracjach i kafejkach, jakich wiele przy biegnącej wzdłuż plaż ulicy.

Costa Barcelona

Costa Barcelona to nowo utworzona w końcu 2011 r. przez Katalońską Radę Turystyki marka, która ma promować turystycznie obszar wybrzeża zawarty pomiędzy oboma opisanymi powyżej. Zawiera w sobie dotychczas funkcjonujące Costa del Garraf oraz Costa de Barcelona-Maresme. Costa Barcelona reprezentuje regiony El Maresme, El Garraf, El Baix Llobregat i L'Alt Penedès. Ogólnie można powiedzieć, że to także ciekawy fragment brzegów Katalonii.

Na następnych stronach znajdziesz opisy ciekawych miejsc regionu:

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email