Obligatoryjne alkomaty we Francji

Przykładowy alkotest

Przykładowy alkotest

Ważna informacja dla wszystkich, którzy jadą do Francji lub przez Francję samochodem czy motocyklem po 1 lipca 2012 r. Mianowicie od 1 lipca każdy kierujący pojazdem będzie zobowiązany do posiadania alkomatu. Dotyczy to nie tylko obywateli Francji, ale wszystkich użytkowników dróg.

Jednorazowe alkomaty (fr. éthylotest) zgodne z francuską regulacją, noszące etykietkę “NF” można będzie nabyć prawdopodobnie na stacjach i w sklepach w cenie ok. 1,50€, producenci to Contralco i Red Line.

Zaleca się posiadanie zawsze dwóch zestawów, oczywiście z aktualną datą przydatności do użycia.

Złagodzono nieco podejście do egzekwowania nowego przepisu w początkowym okresie jego wprowadzania. Bezwzględne karanie za brak alkomatu rozpocznie się od 1 listopada 2012 r.

Użycie jednorazowego alkomatu chemicznego bez instrukcji obsługi w znanym nam języku, nie wydaje się łatwe. Znając Francuzów, obawiam się że opis może być tylko w ich języku… Na stronie Stowarzyszenia Zapobiegania Wypadkom Drogowym pokazano video z instruktażem jak wykorzystać tester, warto się z tym zapoznać. Jest wprawdzie prowadzony po francusku, ale widać “co” i “jak” trzeba zrobić.

Z opisu wynika, że jeśli kryształki pozostają żółte jest dobrze, gdy robią się niebieskie (zielonkawe?), trzeba poczekać 2 min. i jeśli niebieskie zabarwienie dojdzie do czarnej linii, nie jedź.

Aktualizacja: Dodam, że potem zakupiłem tam takie alkomaty na stacji benzynowej po 1,50€, ale jeszcze ich nie używałem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.