Policja Turystyczna w Grecji

W Grecji funkcjonuje coś, czego my nie znamy, czyli Policja Turystyczna (Tourist Police). Została stworzona w celu niesienia pomocy turystom licznie przybywającym do Grecji. Można się do nich zwracać o pomoc w sytuacjach problematycznych. Przykładowo gdy kierowca taksówki próbuje naciągnąć klienta, albo są problemy z podejrzanym rachunkiem za hotel, czy zawyżonym rachunkiem w restauracji.

Owi policjanci są przygotowani do niesienia pomocy obcokrajowcom, znają kilka języków. Są rozlokowani w różnych, szczególnie w turystycznie popularnych miejscach, zazwyczaj w centrach miast.

Widziałem zdjęcie takiego posterunku, z dużą tabliczką nad wejściem z napisem Tourist Police, taki napis mają także policjanci na uniformie. Dotychczasowy ogólnokrajowy numer kontaktowy to 171.

Można do nich dzwonić na uruchomioną infolinię dla turystów 1571. Według naszej ambasady w Grecji oprócz niesienia pomocy “infolinia udziela informacji dot. zakwaterowania, atrakcji turystycznych, transportu, służby zdrowia, funkcjonowania urzędów i organizacji działających w Grecji, prawa turystycznego”.

Obyśmy ze wsparcia nie musieli korzystać, ale dobrze wiedzieć, że jest dostępne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.