Sella Ronda latem

Alta Badia, fragment Sellarondy latem

Alta Badia, fragment Sellarondy latem

W serwisie znajdziecie sporo informacji na temat fenomenu jakim jest Sella Ronda. Narciarzom kojarzy się jednoznacznie. Wiele osób zimą przejeżdża trasy zjazdowe wokół masywu Gruppo del Sella, przecinając 4 znane doliny włoskich Dolomitów i łączące je przełęcze.

Ciekawe było zobaczyć, że także latem Sella Ronda żyje. Oczywiście wygląda to nieco inaczej. Tym razem nie chodzi o trasy narciarskie i wyciągi, tylko o drogi, którymi kierowcy, motocykliści i rowerzyści jeżdżą wokół masywu.

Cóż się dziwić, skoro z przełęczy roztaczają się wspaniałe widoki na góry i doliny. Skoro sama droga, momentami ostro wspinająca się pod górę i potem opadająca w dół, pełna ciasnych pętli jest niezłym polem testowym możliwości ludzi i sprzętu. 

W zależności od pory dnia i pogody ruch na tych drogach może być spory, co rodzi także pewne ryzyko. Drogi generalnie są wąskie, a zakręty czasami bardzo ciasne. Spotkanie z autobusem potrafi przyhamować ruch i wymaga ostrożnego wzajemnego mijania.

Motocykliści potrafią z fantazją kłaść się w zakrętach, co niekoniecznie jest fajne dla nadjeżdżającego zza zakrętu, z naprzeciwka kierowcy auta. Najgorzej sytuacja wygląda z rowerzystami, którzy mozolnie, powoli wspinają się pod górę, często blokując ruch, bo na wąskiej, krętej drodze trudno ich bezpiecznie wyprzedzić.

Jak to zwykle w takich sytuacjach – trzeba bardzo uważać. Ale nikogo to nie zniechęca, najwyraźniej wrażenia wszystko rekompensują.

Fanów rowerów górskich ewentualnie zainteresuje wersja bardziej terenowa, nieco przypominająca trasy narciarskie. Istnieje możliwość wykupienia karnetu na wyciągi, którymi podwieziemy rower do góry i potem szlakami turystycznymi, lokalnymi drogami można zjeżdżać.

Na stronach internetowych reklamowany jest Sellaronda MTB Tour, czy też Sellaronda MTB Track Hero Tourcałodzienny wypad na trasę z przewodnikiem. To także ewentualnie ciekawa opcja. Można zobaczyć na filmie animację jak przebiega trasa wraz z wyciągami i gondolkami (nieco poniżej na tamtej stronie trzeba wybrać “play 3d track“).

Ciekawostką może być obecność rowerów elektrycznych. Widzieliśmy wypożyczalnie E-MTB i na trasach przygotowano miejsca do ładowania akumulatorów. A na mapce (JPG ponad 4MB!) pokazano tradycyjnie obie pętle (zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie) dla MTB Tour off road oraz E-Bike on road.

Na stronie Dolomity latem opisałem nasze doświadczenia z pieszych szlaków turystycznych. Jak widać latem także każdy może tam znaleźć coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.