Winiety elektroniczne w Austrii

Nowa winietaOd tego roku w Austrii dla właścicieli pojazdów osobowych i motocykli wprowadzono elektroniczne winiety na autostrady i odcinki dróg płatne dodatkowo. Dotychczasowy system winietek naklejanych na szybę pozostaje w użyciu (na razie?).

Kiedy parę dni temu sprawdzałem jaki jest tegoroczny koszt winiet w Austrii, albowiem co roku lekko wzrasta, zobaczyłem informację o wprowadzeniu tego nowego systemu. Zainteresowało mnie to o tyle, że dokonanie zakupu w domu i nieprzejmowanie się potem naklejaniem fizycznych winietek, a szczególnie ich usuwaniem, ułatwia nam życie.

Przewidując kolejny wyjazd na południe Europy, zakupiłem testowo winiety. I tu kilka spraw, na które warto zwrócić uwagę.

Po pierwsze, z uwagi na przepisy o możliwości zwrotu zakupionych przez Internet towarów i usług w ciągu 14 dni od zakupu, wprowadzono tam zasadę, że zakup musi być dokonany na 18 dni przed rozpoczęciem ważności winiety. Czyli nie da się przejechać Austrii i zwrócić winiety…  

Jeśli więc planujecie skorzystać z tej opcji, należy taki zakup dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem. Dotyczy to konsumentów, przedsiębiorcy nie mogą zwrócić winiety, więc zakupić ją mogą, kiedy chcą.

Po drugie wprowadzono ten system także jako możliwość rozliczenia za ekstra płatne odcinki dróg. Czyli np. jadąc do Włoch przez przełęcz Brenner można także dodatkową opłatę pobieraną tam na bramkach uiścić w ten sposób. Zastanawiam się czy przejazd przez bramki będzie teraz szybszy i potencjalne korki mniejsze.

Istotnym elementem identyfikującym winietę jest numer rejestracyjny auta. Co oznacza, że warto się zdecydować czym i kiedy jedziemy do/przez Austrię. Można ewentualnie przed wyjazdem dokonać zmiany, ale w tym celu powinno się zarejestrować na stronie operatora.

Zasady zakupu winiet, opis jakie odcinki dróg są objęte systemem, a także odpowiedzi na często zadawane pytania (np. czy można potem zmienić auto – numer rejestracyjny itd.) są dość dobrze przedstawione na stronie ASFiNAG, co istotne w kilku językach, także po polsku. Firma ta jest odpowiedzialna za finansowanie autostrad i dróg ekspresowych w Austrii. Oto link to strony sklepu ASFiNAG w j. polskim, u góry popatrzcie na Pytania i odpowiedzi.

Postaram się ten wpis zaktualizować, mając już pierwsze doświadczenia z trasy.

Uaktualnienie: Po wyjeździe na narty mamy pierwsze obserwacje. System sprawdza się! Na autostradzie nikt nas nie zatrzymywał, więc nie byłbym pewien, ale w ten sposób opłaciliśmy także przejazd przez przełęcz Brenner – tam i z powrotem. Przy tej okazji test systemu był pełny.

Wszyscy kierowali się na standardowe bramki, gdzie były kolejki, a my odbiliśmy w lewo na specjalną bramkę Video Maut. Zielony pas, zielona strzałka i wielki napis na jezdni. Jeszcze chyba system był niezbyt popularny, więc bez kolejki. Trzeba przejechać powoli, aby kamery mogły zweryfikować numery auta. Szlaban otwarty, światło zielone, odetchnąłem. Przejechaliśmy płynnie. Dodam, że druga od lewej bramka self-service wg opisu też obsługiwała video-winietę oraz karty kredytowe. Ale dzięki kartom była już tam kolejka. Osobna bramka miała jednoznaczną przewagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.