Alta Val Pusteria (niem. Hochpustertal)

Informacje dla narciarzy oraz ogólne, o regionie Trentino-Alto Adige i Dolomitach znajdziesz na poprzedniej stronie.

Dojazd

Samochodem dojazd przez Austrię, Innsbruck, do przełęczy Brenner. Od przełęczy jedzie się włoską autostradą A22 na Bolzano. Po ok. 38 km od Brenner zjeżdżacie w Bressanone (niem. Brixen). Tu uwaga na częste korki przed bramkami. Potem tłok przed wjazdem na wąską drogę SS49. Jest to droga międzynarodowa E66 i dalsza jazda nią na Brunico jest powolna.

Jadąc doliną Val Pusteria drogą SS49, po minięciu Brunico (niem. Bruneck), Valdaory (niem. Olangu), jedziemy dalej, wyżej, w stronę Austrii do Alta Val Pusteria.

Jadąc do Sesto, należy przed San Candido skręcić w prawo na drogę SS52.

Ostatnio znajomi przetestowali trasę alternatywną. Końcowy fragment prowadzi przez góry drogą krajową (Włochy SS49, Austria nr 100) i nie wiem jak wygląda jej przejezdność po obfitych opadach śniegu. Aczkolwiek jest to droga międzynarodowa E66, może więc zadbana.

Zamiast jechać przez Niemcy i Austrię (Kufstein – Innsbruck – Brenner), zaliczając korki w Bawarii oraz Austrii, pojechali na południe, przez Czechy i Austrię, tym razem koło Wiednia i Grazu na Spittal an der Drau, gdzie zjechali z autostrady na drogę krajową nr 100 i przez Lienz do granicy Włoch, potem już niedaleko drogą SS49 na San Candido.

Czyli wjechali do Południowego Tyrolu od wschodu, a nie od północy. Jechali przy dobrej pogodzie, sprawnie, bez korków!

Opis

Główne miejscowości doliny:

  • Villabassa (niem. Niederdorf),
  • Dobiacco (niem. Toblach),
  • San Candido (niem. Innichen),
  • Sesto (niem. Sexten).

W Sesto, które znajduje się na prawo od głównej drogi, blisko granicy z Austrią, jest chyba najlepszy dostęp do tras zjazdowych. Interesująco też jest koło San Candido.

Przydatne informacje

Poniżej są linki, które pomogą Wam znaleźć poszukiwane informacje (po angielsku):

Powrót do strony opisującej Dolomity i region Trentino-Alto Adige.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email