Monte Baldo

Góra Monte Baldo ciągnie się wzdłuż wschodniej strony jeziora Garda, oddzielając je od rzeki Adygi. W łańcuchu najwyższy szczyt Valdritta wznosi się na 2218 m. Na Monte Baldo jedzie kolejka linowa z Malcesine.

Dojazd

Pod stacją Monte Baldo, jezioro Garda i Malcesinekolejki jest parking podziemny, ale marnie oceniam Wasze szanse na wolne miejsce (z 200 dostępnych). Nam też się nie udało i musieliśmy pojeździć po mieście, aby znaleźć jakieś miejsce parkingowe. Może wcześniej rano jest łatwiej. My dojechaliśmy niestety dość późno, z uwagi na straszliwe korki na drogach.

Jechaliśmy od południa i już na autostradzie A4 był straszliwy korek zjazdowy koło Peschiery. Potem wlekliśmy się drogą 249 aż do Gardalandu, gdzie się nieco rozluźniło (to wyjaśnia korki) i dalej można było toczyć się nieco szybciej.

Kolejką i piechotą

Kolejny problem mieliśmy z paskudną pogodą. Była burza..., już planowaliśmy odwrót, kiedy się przejaśniło. Zdecydowaliśmy się w końcu pojechać na górę i to była dobra decyzja.

Monte Baldo, widok na Riva Del GardaWjazd na górę jest dwuetapowy. Pierwszy fragment z Malcesine do San Michele ma długość 1512 m i różnicę wysokości 463 m. Drugi etap z San Michele na Monte Baldo ma długość 2813 m i różnicę wysokości 1187 m. Wjazd w drugiej części odbywa się wagonikiem, który podczas jazdy obraca się powoli wokół swojej osi. To super rozwiązanie, ponieważ każdy z pasażerów ma szansę zobaczyć niesamowite widoki jeziora i gór.

Widok ze szczytu zależy oczywiście od pogody, ale jeśli warunki dopiszą – jest co oglądać. Po przyjeździe na górę sprawdźcie czas zjazdu, kiedy chcecie wracać (szczególnie pod koniec dnia), aby nie okazało się, że trzeba schodzić na piechotę...

Grzbietem góry prowadzi ścieżka na jej północny skraj. Jest tam punkt widokowy "na Riva Del Garda" i charakterystyczną skośną skałę w tym mieście, nad północnym brzegiem jeziora. Warto tam pójść. Ze stacji kolejki to chyba ok. 40-50 min. marszu.

Na szczycie może trochę wiać, więc warto zabrać kurtki przeciwwiatrowe.

Generalnie widoki na okoliczne góry, na wody jeziora są naprawdę ciekawe. Zachęcam do wycieczki na Monte Baldo. Kolejka funkcjonuje latem od 08:00 (pierwszy wjazd) do 18:45 (ostatni zjazd), kursując co 30 min, koszt normalnego biletu powrotnego to 20 €, dla seniorów - 15 €, a młodzieży do 18 lat - 8 €. Strona operatora z informacjami na temat kolejki w j. angielskim.

Na zadane nam pytanie "A jak właśnie wygląda możliwość zejścia z Monte Baldo do Malcesine? Czy w ogóle warto?" odpowiem, że niestety sami nie schodziliśmy z góry piechotą, więc nie znam tras, nie wiem również czy warto schodzić. Dla nas wystarczającym spacerem było przejście się granią wzdłuż jeziora na północ i z powrotem do kolejki.

Ale zainteresowanych odsyłam na stronę kolejki, gdzie są publikowane trasy turystyczne na szczycie w okolicach górnej stacji z możliwością zejścia do Malcesine. Dla zapaleńców: informacje o trasach Malcesine – Monte Baldo można znaleźć na stronie na temat trekkingu nad Gardą.

W niedużej odległości inne atrakcje nad jeziorem Garda to Sirmione czy park rozrywki Gardaland.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email