Bagno Vignoni

Toskania, Bagno Vignoni, dawny basen termalnyNa południe od San Quirico d’Orcia, stosunkowo niedaleko znajduje się Bagno Vignoni. Nazwa pochodzi od zamku Vignoni znanego już w XI w., którego ślady widoczne są nieopodal.

Wody termalne wykorzystywali już Rzymianie. Miejscowość była znanym uzdrowiskiem. Bywali tu papież Pius II, Lorenzo de Medici etc. Władze Sieny poważnie traktowały termy, kontrolowały sytuację w kurorcie zapisami prawnymi.

W 1592 r. Wielki Książę Toskanii nadał rodzinie Amerighi prawa podatkowe do tego miejsca oczekując, że zajmą się jego utrzymaniem.

W 1677 r. Toskania, forteca Rocca d’Orciakolejny Wielki Książę nadał te ziemie razem z San Quirico d’Orcia kardynałowi Flavio Chigi.

Cały czas można podziwiać tu dawne termy. Nie są już wprawdzie wykorzystywane. W centrum jest wielki basen z bulgocącą wodą dobywającą się do dzisiaj z podziemi. Podobno źródłem są struktury wulkaniczne Monte Amiato.

Samo miasteczko nie jest może tak ładne jak inne w tym regionie. Z centrum jest za to ładny widok na górujące nad okolicą ruiny fortecy Rocca d’Orcia, czy też poprawniej Rocca di Tentennano z 1250-58 r. znajdujące się na pobliskim wzgórzu. Do stromych zboczy wzgórza malowniczo przyklejone są domy wsi.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email