Delta Ebro

Katalonia, delta rzeki Ebro - jak okiem sięgnąć pola ryżuRzeka Ebro (kat. Ebre) uchodzi do morza na południu Katalonii, tworząc sporą, płaską deltę wcinającą się w wody Morza Śródziemnego.

Dojazd

Najlepiej tam dojechać autostradą AP-7, od południa oraz od północy – z Barcelony, czy Tarragony. Potem można jechać drogą TV-3454 do Deltebre, przez most na drugi brzeg i dalej lokalną drogą wzdłuż Ebro.

Co ciekawego można zobaczyć

Delta rzeki Ebro - flamingi na rozlewiskachWiele lat temu byliśmy w Camargue na południu Francji, czyli u ujścia Rodanu. Widoki rozlewisk pełnych ptaków, szczególnie majestatycznych flamingów przechadzających się niedaleko od nas, zapadły nam w pamięć. Więc będąc w Katalonii pomyśleliśmy, że podobnie interesujące może okazać się ujście rzeki Ebro, którego spory fragment objęty jest ochroną parku Parc Natural del Delta de l'Ebre.

Najpierw pojechaliśmy do Riumar niedaleko ujścia Ebro, na lewym brzegu, ale okazało się być raczej nieciekawe. Ma wielką dobrze przygotowaną plażę (pomost na brzeg, parkingi etc.), ale dno morskie było tam lekko muliste, a wioska nieciekawa. Nad rzeką nie widać było ptaków, tylko drogę i jakieś miejsca turystyczne. Dostaliśmy w punkcie informacyjnym mapki i pani powiedziała by jechać nad brzeg morski, na drugą – prawą stronę rzeki, na koniec cypelka. Tam bowiem zaczyna się park narodowy i są ptaki.

Katalonia, wieża obserwacyjna w delcie EbroMusieliśmy się cofnąć do najbliższego mostu w Deltebre i przejechać na prawy brzeg rzeki do Sant Jaume d'Enveja. Droga była długa i ciekawa raczej tylko z uwagi na pola ryżu. A tych są tam ogromne połacie. Ptaków widzieliśmy niewiele, głównie białe czaple. Po koniec drogi, blisko ujścia rzeki, skręciliśmy w prawo i jadąc wzdłuż kanału, parę kilometrów dalej, niedaleko morza zobaczyliśmy przy drodze wieżę obserwacyjną z widokiem na okolicę. Na oczkach wodnych w oddali zobaczyliśmy flamingi, ale daleko i słabo było je widać. Konieczne są tam lornetki i do fotografii porządne teleobiektywy. To jednak nie to samo co Camargue, pomyśleliśmy...

Na końcu drogi była niezła morska plaża, ale z bardzo skąpym zapleczem. Ale akurat nie po to tam pojechaliśmy.

My dojechaliśmy w końcu do punktu zwanego Gola de Migjorn, ale mapa parku jaką później znalazłem w sieci sugeruje, że lepiej chyba było pojechać na południe do Poblenou del Delta. Więcej tam punktów obserwacyjnych nad samą wodą.

Mapę w PDF znalazłem na stronie parku, ale serwis nie jest dostępny po angielsku, więc niniejszym udostępniam bezpośrednie linki. Opis mapy parku jest w j. kastylijskim, ale można się zorientować o co chodzi. Ewentualnie jest drugi większy plik – broszura informacyjna parku, także z tą mapką na str. 4. z opisami po angielsku. Wybierzcie, który plik Wam odpowiada.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email