Poblet

Katalonia, wieże klasztoru Poblet z różnych okresów i stylów architektonicznychBędąc w Barcelonie, warto odwiedzić Poblet, dokładniej Monestir de Poblet (kat. Reial Monestir de Santa Maria de Poblet), ponieważ oprócz klasztoru cystersów, przy drodze stoi tam tylko kilka domków. Klasztor w Poblet zajmuje istotne miejsce w historii Katalonii. Jego znaczenie podkreśliło umieszczenie obiektu w 1991 r. na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dojazd

Dojazd autem z Barcelony autostradą AP-7 na południowy-zachód, następnie AP-2 i zjazd 9 (Montblanc). Dalej drogą nr N-240 na L'Espluga de Francoli i potem do Poblet.

Historia

Katalonia, królewskie grobowce w klasztorze w PobletKlasztor cystersów w Poblet ufundował w 1150 r. Ramon Berenguer IV, nadając mu szereg przywilejów i dóbr. Kolejni władcy i arystokraci także przekazywali dobra na rzecz klasztoru, czyniąc z niego jeden z największych w Katalonii biorąc pod uwagę wszystkie posiadane włości.

Większość obiektów powstała w okresie XII-XIII w. Pierwszym pochowanym tam w 1196 r. władcą był Alfonso II Aragoński. Klasztor funkcjonował do 1835 r., kiedy to z nakazu prawa został zamknięty. Mnichów usunięto, a pomieszczenia rozgrabiono, część zniszczył pożar, a cały obiekt popadł w ruinę. Mnisi powrócili tam w 1940 r. i rozpoczęli odbudowę, która dała bardzo dobre efekty. Dzięki temu mamy dzisiaj co podziwiać.

Co ciekawego można zobaczyć

Katalonia, przejście do kościoła klasztoru w PobletObiekt jest ładnie położony u stóp zalesionych wzgórz, na które wspinają się winnice. Poblet zwany jest często królewskim klasztorem z uwagi na pochowanych tam w okresie XII-XV w. przedstawicieli dynastii aragońskiej. Ich grobowce można podziwiać po obu stronach ołtarza w kościele.

Stuletnia przerwa w zamieszkiwaniu klasztoru przez mnichów odbiła się na niezbyt bogatym wyposażeniu wnętrz, które rozgrabiono. Miejsce to jest interesujące przede wszystkim z uwagi na zabytkowe obiekty architektoniczne. Na przestrzeni wieków, rozbudowy i przebudowy budynków w Poblet przyczyniły się do powstania ciekawej sytuacji – można bowiem obecnie podziwiać tam trzy stojące niedaleko od siebie wieże pochodzące z różnych okresów i stylów architektonicznych.

Katalonia, krużganki klasztoru w PobletDo kościoła można wejść za darmo, ale tam niewiele zobaczycie. Kraty zamykają prezbiterium z rzeźbionymi sarkofagami królów. Zdecydowanie warto wejść na teren klasztoru z przewodnikiem, przechodząc przez klasztor i w kościele właśnie przez prezbiterium.

Wstęp do klasztoru jest płatny: bilet zwykły 7€ bez przewodnika, z przewodnikiem 10€, bilet ulgowy (emeryci, duże rodziny, karta młodzieżowa) 4€ bez przewodnika i 7€ z przewodnikiem. Otwarte dla zwiedzających marzec-październik w tygodniu, tj. poniedziałek – sobota 10:00-12:30 oraz 15:00-17:55, a w niedziele i święta 10:30-12:25 oraz 15:00-17:25. Bilety można zakupić w sklepie z pamiątkami.

Kiedy tam byliśmy możliwe było tylko wejście z przewodnikiem i to na określoną godzinę. Zwiedzanie trwało ok. 1 godziny. Teraz widzę, że na stronie klasztoru są wyszczególnione także bilety "bez przewodnika". Czy to oznacza, że można wejść samemu wszędzie tam, gdzie prowadził poprzednio przewodnik? Nie wiem...

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email