San Quirico d’Orcia

San Quirico d’Orcia to malutkie, ładne miasteczko w prowincji Siena, położone pomiędzy Montalcino i Pienzą, na północnym skraju Valdorcii.

Dojazd

Dojazd samochodem:

  • Od północy (Florencja) autostradą A1, zjazd na Sinalunga/Bettole, drogą SS327 na Torrita di Siena, a potem drogami SP15 i SS146 na Pienzę i San Quirico d’Orcia.
  • Od południa A1, zjazd Chiusi/Chianciano Terme i drogą SS146 na Chianciano, potem Pienzę i San Quirico d’Orcia.
  • Od Sieny dojazd drogą SR2 na południe, na Buonconvento, do San Quirico d’Orcia.

Historia

Korzenie Toskania, San Quirico d’Orcia, w tle kolegiatamiasta sięgają Etrusków. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 712 r., aczkolwiek do XVII w. w nazwie zamiast Orcia pojawiała się Osenna. Od XI w. nazwa miasteczka pojawia się częściej, szczególnie w kontekście ważnego szlaku komunikacyjnego Via Francigena (inaczej Via Romea), który łączył Rzym z Canterbury, umożliwiając średniowiecznym handlarzom, żołnierzom, pielgrzymom podróż z północnej Europy do Rzymu.

Nie była to droga w sensie dawnych rzymskich obiektów, raczej zestaw rozmaitej jakości lokalnych ścieżek, dróg łączących pobliskie miasteczka, przejścia przez przełęcze itd., utrzymywanych przez lokalnych feudałów. Na szlaku San Quirico było jednym z przystanków, dającym schronienie rzeszom podróżnych. W 1154 r. odpoczywał tu Fryderyk I Barbarossa w drodze do Rzymu po koronę cesarską.

Od 1180 r. miasto znalazło się we władaniu Sieny. Po upadku Republiki Sieneńskiej znalazło się w rękach Medicich. Ci z kolei przekazali je w 1677 r. kardynałowi Flavio Chigi, czyniąc go Markizem San Quirico.

Co ciekawego można zobaczyć

Toskania, San Quirico d’Orcia, Collegiata di San QuiricoSan Quirico d'Orcia otaczały niegdyś mury obronne, których fragmenty można jeszcze zobaczyć. Charakterystycznym elementem jest ładny kamienny kościół (Collegiata di San Quirico). Zbudowany został na miejscu innego kościoła z VIII w. Z zewnątrz styl romański wzbogacony jest elementami gotyku. Wewnątrz, w wyniku przebudów, odnajdziemy wpływy baroku i rokoka.

Niedaleko znajduje się Palazzo Chigi wystawiony w XVII w. przez kardynała Flavio Chigi. Niestety budynek jest częściowo uszkodzony od czasu II Wojny Światowej. We wschodniej części starówki znajduje się maleńki romański kościół Santa Maria Assunta, o którym wzmiankował papież Benedykt VIII już w 1017 r.

San Quirico d’Orcia nie jest tak znane jak inne miasta Valdorcii, ale po drodze do Pienzy, czy Montalcino warto tu zajrzeć.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email