Andaluzja (hiszp. Andalucía)

Informacje ogólne o Hiszpanii (dojazd, zdrowie, język, klimat, jedzenie etc.) znajdziesz na poprzedniej stronie.

Andaluzja to wspólnota autonomiczna położona w południowej Hiszpanii, jej stolicą jest największe miasto regionu - Sewilla. Jest drugą co do wielkości wspólnotą Hiszpanii i najliczniej zaludnioną.

Historia Andaluzji

Nazwa pochodzi od arabskiej Al-Andalus, co takżeAlhambra, Dziedziniec Lwów wskazuje na bogatą historię regionu. Władali nim Maurowie po pokonaniu Wizygotów w 711 r. aż do roku 1492. Okres ten pozostawił w spadku specyficzne elementy kultury – architektury, jak Alhambra w Grenadzie, czy meczet w Kordobie.

Przed Maurami obszar ten (jak i całej Hiszpanii) był zamieszkany przez Iberów i Celtów, potem podbity przez Rzymian, a później Wizygotów. Katolickie królestwa północnej Hiszpanii w trakcie rekonkwisty odbierały stopniowo ten obszar Maurom, kończąc proces w 1492 r. zdobyciem Grenady.

Od roku 1492 – wyprawy Kolumba, zaczyna się także okres wspaniałego rozwoju Andaluzji, ponieważ to przez ten region przepływały bogactwa Nowego Świata. Trwało to do XVII w., kiedy to ówcześni władcy Hiszpanii - Habsburgowie wdali się w pustoszące skarbiec wojny. Region znacznie podupadł gospodarczo w okresie koniec XIX – początek XX w.

Regiony

Andaluzja, ulice stolicy - Sewilli, Casa Pedro RoldánZ uwagi na położenie geograficzne, największa liczba godzin dnia, czyli słońca nad horyzontem (pomijając kwestie pogody) przypada na południowy pas Hiszpanii. To jest 3000 godzin w roku.

Najcieplejszy pas wybrzeża zimą, to wybrzeże Andaluzji ze średnią temperaturą 13°C. Jednocześnie znajduje się tu najwyższy łańcuch górski Hiszpanii - Sierra Nevada, pokryty zimą śniegiem.

Andaluzja dzieli się na 8 prowincji, ale dla nas ważniejszy jest "podział turystyczny". Znane obszary to Costa del Sol, Costa de la Luz i góry Sierra Nevada (te z uwagi na sporty zimowe).

A propos plaż, to zamiast byczyć się 2 tygodnie na plaży, wypożyczcie auto na parę dni i poznajcie kraj!

Costa del Sol

Costa del Sol (Wybrzeże Słońca) – południowe wybrzeże śródziemnomorskie od Punta de la Chillera po Nerja, wg innych źródeł nawet od Tarify po przylądek Cabo de Gata. Główny ośrodek to Malaga z lotniskiem, przez które przewija się większość przybywających tu turystów. Inne popularne miejsca to m.in. Estepona, Marbella, Fuengirola, Torremolinos, Nerja.

Morze Śródziemne w tym miejscu nie jest jakieś krystaliczne, a plaże choć przy hotelach pewnie sprzątane, idealnie czyste nie są. Szkoda, że nasz Bałtyk jest taki zimny...

Costa de la Luz

Costa de la Luz (Wybrzeże Światła) – wybrzeże atlantyckie od Tarify po ujście rzeki Guadiany, czyli granicy z Portugalią, wybrzeże prowincji Kadyks i Huelva. Popularne miejsce wypoczynku Hiszpanów.

Dla porządku należy dodać, że Andaluzja graniczy od południa z małym skrawkiem lądu należącym do Wielkiej Brytanii – Gibraltarem.

Na następnych stronach znajdziesz opisy ciekawych miejsc regionu:

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email