Monteriggioni

Monteriggioni Monteriggioni z oddalito dość niezwykłe miejsce. To miasto i gmina w prowincji Siena. Ale tak naprawdę to, co nas interesuje to stara wielka twierdza usytuowana na niewysokim, ale rozległym wzgórzu. Widok szeroko rozpostartych wysokich murów z 14 ogromnymi wieżami już z daleka jest frapujący. Przypomina koronę na wzniesieniu.

Mury i wieże od początku robiły wrażenie. Dante unieśmiertelnił je w "Boskiej Komedii".

Dojazd

Monteriggioni znajduje się przy głównej drodze łączącej Florencję ze Sieną (Raccordo Autostradale Siena-Firenze, "Si-Fi"), 15 km od Sieny - warto po drodze zajrzeć.

W odległości ok. 300 m od głównej bramy twierdzy, pod wzgórzem, przy drodze dojazdowej usytuowany jest duży parking, na którym jest zazwyczaj sporo wolnych miejsc, płatny 1 € za 1-szą godz. i 2 € za cały dzień. Jest jeszcze drugi, mniejszy parking, znajdujący się blisko wejścia do twierdzy (dość wąski dojazd), płatny 1,50 € za 1-szą godz. i 3 € za cały dzień.

Historia

Monteriggioni, główna bramaWarowne miasto zbudowali Sieneńczycy w latach 1213-1219, aby kontrolować ważny szlak przechodzący dolinami Elsy i Staggi. Monteriggioni było istotnym punktem obrony Sieny przed atakami Florencji i Volterry.

Warownia pozostała niezdobyta przez 3 stulecia. Aż do roku 1554, kiedy to zdradziecki kapitan garnizonu oddał klucze do twierdzy Florentyńczykom.

Co ciekawego można zobaczyć

Mury, Monteriggioni, kościół przy Piazza Romaktórych krąg liczy 570 m poza niewielkimi zmianami z XVI w. praktycznie są oryginalne. Tak jak całe miasteczko, czy raczej twierdza - są niezwykłym przykładem średniowiecznego budownictwa, jednym z niewielu tak zachowanych miejsc we Włoszech.

Na murach przygotowano dla turystów platformy widokowe, pozwalające spojrzeć poza mury na południe i północ oraz oczywiście na zabudowania wewnątrz fortecy.

Wstęp płatny 1,50 €, dzieci za darmo. Monteriggioni, restauracja przy Piazza RomaBilety trzeba zachować, bo kasa jest przy murze południowo-wschodnim (obok głównej bramy), a potem trzeba przejść środkiem fortecy na platformę północno-zachodnią i tam mogą sprawdzać bilety.

Wewnątrz murów można zobaczyć przy Piazza Roma romański kościółek Santa Maria Assunta, trochę starych domów, w których są sklepy i restauracje. Monteriggioni jest interesujące, ale to nie jest miasto, jak inne opisywane na tych stronach - nie przypomina Pienzy, czy San Gimignano.

To po prostu kilka domów otoczonych rozległymi murami, ale jaki widok...

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email