Monte San Savino

Małe, ciche, spokojne miasteczko, pobudowane jak wiele innych na wzgórzu, w zachodniej części Valdichiany. Należy do prowincji Arezzo.

Dojazd

Dojazd autostradą A1 i zjazd Monte San Savino.

Historia

Pierwotnie osada etruska, ufortyfikowana przez Monte San Savino, uliczka wzdłuż murówRzymian wokół zamku zwanego Area alta. Zamkowe mury ucierpiały w XIV w. w konflikcie cesarstwa z papiestwem. W XIV w. miasteczko przechodziło z rąk do rąk Perugii, Sieny, w końcu Florencji. W 1550 r. książę Cosimo de Medici podarował je Baldovino del Monte, bratu papieża Juliusza III.

Rozwój rolnictwa w regionie spowodował rozkwit Monte San Savino - pobudowano domy, pałace, kościoły. Główny rozwój przypadł na czasy renesansu. Największy wpływ na kształt miasta wywarli w XV-XVI w. architekci Andrea Cantucci, zwany Sansovino oraz Antonio da Sangallo Starszy. W 1550 r. wybudowano główną bramę Porta Fiorentina na podstawie projektu Giorgia Vasariego.

Co ciekawego można zobaczyć

Nie znajdziecie tu wyjątkowo cennych zabytków, czy kolekcji starożytnych artefaktów. Jest stosunkowo niewielu turystów, nie ma tłoku, jest sennie. Znajdziecie spokój małego, włoskiego miasteczka. Są tu wąskie uliczki, niektóre stare, a niektóre i stare, i malownicze. W kościele i klasztorze Sant'Agostino odrestaurowanym w XVI w. przez Sansovino są freski z XV w. oraz obraz Vasariego. Miasto ciągle otaczają wysokie mury z rozległym widokiem na okolice.

Raz postanowiliśmy wpaść do Gargonza, koło Monte San Savinomiasta na włoskie śniadanie. W restauracji, niedaleko centralnego placu, zjedliśmy słodkie bułeczki, które popiliśmy kawą cappuccino. W gorącym klimacie lekkie śniadanie to dobry pomysł.

Uciekając od spiekoty dnia, na chwilę schroniliśmy się w parku. W cieniu drzew panowie grali w karty. Odzywali się do siebie dość głośno, jak to Włosi. Robiło to wrażenie kłótni, a nie gry.

Mieszkaliśmy raz w okolicy Monte San Savino i spacerując niedaleko naszego domu, chodziliśmy po winnicach. Właściciel miał ich wiele, w tym DOC. Niektóre świeżo nasadzone. Właściciel wyjaśnił nam, że sadzonki rosną 3 lata, zanim można zacząć zbierać z nich owoce. Potem krzewy wykorzystywane są przez okres ok. 25-30 lat.

Gargonza to zamek stojący 8 km od Monte San Savino. Ciągle podziwiać można stare mury i wysoką wieżę z XIII w., romański kościół z XIV w. i kilka średniowiecznych domów znajdujących się w obrębie murów. Jest tu pusto, ale panorama doliny Val di Chiana jest ciekawa, na wzgórzach po jej drugiej stronie w oddali dostrzec można Cortonę.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email