Civitella in Val di Chiana

Jedna z najlepiej zachowanych fortec Longobardów z VI i VII w. strategicznie ulokowana na wysokim wzgórzu strzegła okolicznych ziem. Dzisiaj to malutkie miasteczko, otoczone murami z dość rozległym widokiem ze wzgórza na doliny Val di Chiana i z drugiej strony na Val d’Ambra.

Dojazd

Dojazd Toskania, Civitella in Val di Chiana, uliczka wzdłuż murówautem - zjazd z autostrady A1 "Arezzo" i potem lokalnymi drogami na Civitella in Val di Chiana. Dojazd do miasteczka odbywa się drogą, która wije się stokiem wzgórza.

Historia

Miejsce było już zasiedlone za czasów rzymskich, dopiero Longobardowie je umocnili. Od XI w. we władaniu biskupów z Arezzo. Było świadkiem walk Arezzo i Sieny. Mocno zniszczone w czasie wojny z XIII w. Od XIV w. pod panowaniem Florencji.

Co ciekawego można zobaczyć

Toskania, Civitella in Val di Chiana, kościół Santa Maria AssuntaMalownicze domy, głównie z kamienia, niektóre wąskie, charakterystycznie stojące na zbiegu ulic. Na samym szczycie wzgórza znajdują się kamienne ruiny zamku. Inne ciekawsze zabytki to Palazzo Pretorio (XIV w.) oraz kościół Santa Maria Assunta z XI w., przebudowany w stylu romańskim w 1252 r., przebudowywany w XVIII i XIX w., odrestaurowany po II Wojnie.

Zamek z 1048 r. był wykorzystywany przez dowództwo niemieckie w czasie II Wojny i został zbombardowany przez aliantów. Nigdy go nie odbudowano.

W miasteczku czci się pamięć 244 obywateli zamordowanych przez Niemców w odwecie za zabicie przez partyzantów 2 żołnierzy niemieckich.

Civitella znajduje się niedaleko Monte San Savino i Arezzo.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email