Cortina d'Ampezzo

Informacje dla narciarzy oraz ogólne, o regionie Trentino-Alto Adige i Dolomitach znajdziesz na poprzedniej stronie.

Dojazd

Cortina dAmpezzo latem, w zielonej dolinie, otoczona góramiSamochodem dojazd przez Austrię, na Innsbruck, do przełęczy Brenner. Od przełęczy jedzie się włoską autostradą A22 na Bolzano. Po ok. 38 km od Brenner zjeżdżacie w Bressanone-Val Pusteria (niem. Brixen-Pustertal). Tu uwaga na częste korki przed bramkami.

Potem czeka Was tłok przed wjazdem na wąską drogę SS49. Jest to droga międzynarodowa E66 i zazwyczaj dalsza jazda nią na Brunico odbywa się powoli. Mijacie Brunico, Valdaorę, Monguelfo-Tesido, a w Dobbiaco (niem. Toblach) skręcacie w prawo, na drogę SS51 i jedziecie nią na południe, do Cortiny.

Dojazd alternatywny, to od strony doliny Alta Badia – przez La Villa i San Cassiano, następnie Passo Valparola i Passo Falzarego drogą SR48 do Cortiny. Jechaliśmy tamtędy latem, więc nie wiem jak to wygląda zimą – przełęcze Valparola i Falzarego po opadach śniegu mogą być nieprzejezdne.

A propos wariantu pierwszego, to jest jeszcze inna opcja dojazdu do Włoch, do Dobbiaco.

Ostatnio znajomi przetestowali trasę wschodnią. Nie brałem jej dotychczas pod uwagę, bo końcowy fragment prowadzi przez góry drogą krajową (Włochy SS49, Austria nr 100) i nie wiem jak wygląda jej przejezdność po obfitych opadach śniegu. Aczkolwiek jest to droga międzynarodowa E66, może więc zadbana.

Zamiast jechać przez Niemcy i Austrię (Kufstein – Innsbruck – Brenner), zaliczając korki w Bawarii oraz Austrii, pojechali na południe, przez Czechy i Austrię, tym razem koło Wiednia i Grazu na Spittal an der Drau, gdzie zjechali z autostrady na drogę krajową nr 100 i przez Lienz do granicy Włoch, potem drogą SS49 na Dobbiaco (Toblach).

Czyli wjechali do Południowego Tyrolu od wschodu, a nie od północy. Jechali przy dobrej pogodzie, sprawnie, bez korków!

Opis

Centrum Cortina dAmpezzo, przy Corso ItaliaCortina d'Ampezzo to znany ze sportów zimowych i zawodów narciarskich włoski ośrodek. Formalnie znajduje się w regionie Veneto.

Są osoby dla których ważne są zakupy. Na deptaku Corso Italia jest wiele sklepów, sporo ekskluzywnych. Niektórzy uważają generalnie Cortinę za miejsce ekskluzywne. Odbywa się tutaj zimą wiele międzynarodowych imprez sportowych.

Ośrodek wygląda na interesująco położony w dolinie, otoczony górami. Gondolki i wyciągi pozwalają wyjechać na trasy na górskich stokach po obu stronach miasta. Jest gdzie jeździć.

Znajomi byli zimą i podobało im się tam.

My byliśmy tam latem i także było sympatycznie. Miasto jest relatywnie bardzo duże. Znacznie większe od wielu innych miasteczek w Dolomitach. Akurat odbywał się tam jakiś rajd starych aut – Coppa d’Oro delle Dolomiti. Widok tych pojazdów pod hotelem Savoia oraz na ulicach Cortiny robił niepowtarzalne wrażenie. Dla zainteresowanych – informacje na temat naszego pobytu w Dolomitach latem.

Przydatne informacje

Cortina dAmpezzo, jeden z wielu klasycznych hoteliPoniżej są linki, które pomogą Wam znaleźć poszukiwane informacje (po angielsku):

Powrót do strony opisującej Dolomity i region Trentino-Alto Adige.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email