Sirmione

Jednym z najciekawszych miejsc nad Gardą, wartych odwiedzenia jest bez wątpienia Sirmione. Ciekawy półwysep wcinający się dość głęboko, od południa w jezioro. Na jego końcu jest miejscowość o dawnych historycznych korzeniach, sięgających VI-V w. p.n.e.

Dojazd

Autostradą Sirmione, spojrzenie na półwysepA4 (wschód-zachód) należy jechać do zjazdu Sirmione i potem kierować się na (oczywiście) Sirmione. Dojechać trzeba autem z Colombare (u nasady półwyspu), na prawie jego koniec. Są tam parkingi, ale jak to latem - pełne. Jak już znajdziecie miejsce, pieszo warto przejść na nabrzeże z kolorowo kwitnącymi drzewami, ze wspaniałym widokiem na jezioro i miasteczko.

Historia

Od I w. Sirmione, zamek Scaligerichp.n.e. Garda i obszar dzisiejszego Sirmione były ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców Werony, wtedy ważnego w regionie ośrodka rzymskiego. Od IV-V w. znajdowała się tu twierdza broniąca południowego brzegu jeziora.

W XIII w. Sirmione znalazło się we władaniu rodziny Scaligerich, rządzących z pobliskiej Werony. Z tego okresu pochodzi obecny zamek. Od XV w. Sirmione dzieliło los z Republiką Wenecką. Miejsce to odgrywało rolę militarną do XVI w., choć garnizon pozostawał tu jeszcze do XIX w.

Co ciekawego można zobaczyć

Z nabrzeża (jak napisaliśmy wcześniej) idziemy dalej, by przekroczyć most, kiedyś zwodzony – Sirmione odcięte jest od półwyspu fosą. Trafia się pod bramę twierdzy, to wymieniony wcześniej zamek Scaligerich. Trzeba tam zajrzeć i wejść na mury. Sirmione, wykopaliskaPanorama roztaczająca się z owych wysokich murów warta jest wspinaczki. Pod nami rozpościera się całe miasteczko. Wokół turkusowe wody jeziora, a w oddali góry. Bliżej, otoczony murem port, dzisiaj dość płytki.

Miasteczko jest sympatyczne, są tu 2 kościoły - San Pietro in Mavino z czasów królów Longobardzkich oraz Santa Maria Maggiore z pocz. XV w.

Na końcu półwyspu znajdują się wykopaliska i muzeum. Można zobaczyć stare rzymskie fragmenty budowli, a w muzeum artefakty z dawnych czasów. Kierować się należy na Grotte di Catullo, na koniec półwyspu. Wstęp do muzeum płatny, otwarty latem w godzinach 09:00-18:00, z wyjątkiem poniedziałków.

Latem poziom wody w jeziorze jest niski i odsłania przybrzeżne skały, mające dość fantazyjne kształty. Stanowi to dość ciekawy widok.

Dla porządku należy dodać, że popełniliśmy małe nadużycie przyporządkowując Sirmione w strukturze serwisu do Veneto. Dobrze pasowało do opisów jeziora Garda. Ale jezioro jest podzielone pomiędzy 3 regiony. Faktycznie Sirmione należy do regionu Lombardii.

Z innych atrakcji w pobliżu, nad jeziorem Garda wymienię jeszcze park rozrywki Gardaland oraz wjazd na Monte Baldo.

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email