Veneto (Wenecja Euganejska)

Informacje ogólne o Włoszech (dojazd, zdrowie, koszty, klimat, ludzie etc.) znajdziesz na poprzedniej stronie.

Region Veneto po polsku tłumaczony jest jako Wenecja Euganejska (w odróżnieniu od Friuli-Wenecji Julijskiej, na północnym wschodzie). Zamieszkuje go 4,8 mln mieszkańców, stolicą jest Wenecja.

Veneto Veneto, gondole w Wenecjijest ósmym pod względem wielkości (18.364 km²) oraz jednym z najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych regionów Włoch. Jest także regionem licznie odwiedzanym przez turystów.

Veneto jest obszarem bardzo zróżnicowanym – są tu góry, wzgórza, równiny i wybrzeża morskie. Rozciąga się od Adriatyku i rzeki Tagliamento na wschodzie, delty rzeki Po na południu, po Jezioro Garda na zachodzie i wcina się na północ w góry (Alpy Karnijskie, wschodnie Dolomity) aż do granicy austriackiej pomiędzy regiony Trentino Alto-Adige a Friuli-Venezia Giulia.

Oprócz ostatnio dynamicznie rozwijającego się przemysłu, jest Wenecja Euganejska znana z produkcji wina, serów, wyrobów mięsnych, upraw owoców, no i oczywiście z turystyki. Odgrywa ona bardzo ważną rolę gospodarczą – trafia tutaj piąta część turystów przybywających do Włoch. Najchętniej odwiedzane miejsca to oczywiście Wenecja i jezioro Garda.

Historia

Region był zamieszkały do ok. 1000 r. p.n.e. przez Veneto, amfiteatr w WeronieEuganejczyków (Euganei), następnie pojawił się lud indoeuropejski Wenetów (Veneti), który podobno dotarł tu z Azji Mniejszej po upadku Troji.

Kultura Wenetów rozkwitła w IV w. p.n.e., słynęli z handlu bursztynem i z hodowli koni. W III-II w. współpracowali z Rzymem, nawet wspólnie walczyli przeciw Hannibalowi. W I w. p.n.e. Rzym dominował już w regionie i nadał Wenetom obywatelstwo rzymskie, w 42 r. p.n.e. ziemie Wenetów weszły w skład rzymskiego regionu X (Venetia et Istria) ze stolicą w Akwilei. Z czasem lokalna ludność przejęła rzymską kulturę, a łacina wyparła język Wenetów.

Od V w. zaczęły się najazdy Gotów, Hunów, Ostrogotów. W poł. VI w. cesarz Justynian odbił najeźdźcom rejon Wenecji dla Bizancjum. W VI w, z kolei podbili Veneto, z wyjątkiem samej Wenecji - Longobardowie (inaczej zwani Lombardami), a później, w VIII w. - Frankowie. Od X w. obszary na stałym lądzie należały do Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Bogacące się duże miasta regionu w XII w., w ramach Ligi Lombardzkiej walczyły z Cesarstwem, osiągając pewną autonomię. Potem przez długi czas walczyły między sobą o hegemonię. W końcu największe wpływy miała tu Republika Wenecka. Kiedy Napoleon obalił Republikę Wenecką, region znajdował się od 1797 r. pod panowaniem Austrii. Przyłączony ostatecznie do Królestwa Włoch w 1866 r.

Na następnych stronach znajdziesz opisy ciekawych miejsc regionu:

Treść była ciekawa? Podziel się:

Facebook |  Twitter |  Email